Cieľ hry Tenis

Cieľ hry

Cieľom tenis je zahrať loptičku cez sieť na súperovo ihrisko tak, že súper na ňu už nemôže dosiahnuť alebo je nútený urobiť chybu. The tenis loptička musí byť zahraná, po tom, čo sa vyskytla najviac raz, správne do všeobecného poľa. Hraničné čiary sú súčasťou hracieho poľa, takže lopta, ktorá sa dotýka čiary čo najbližšie, je stále v hre.

Lopta sa hrá takzvaným podaním do súperovho priestoru podania. Každý hráč má dva pokusy. Ak sa druhému podaniu nepodarí trafiť kurt podľa pravidiel (dvojchyba), považuje sa to za chybu a súperovi je pridelený jeden bod. Ak sa lopta pri podaní dotkne okraja siete a potom podľa pravidiel vstúpi do priestoru podania, podanie sa opakuje. Vyhráva hráč, ktorý ako prvý vyhrá požadovaný počet setov.

Metóda počítania

Trochu netradičný spôsob počítania bodov v tenis je založená na dvoch nezávislých teóriách. Pravdepodobný pôvod je založený na stávkach v 14. storočí. V tom čase ľudia stavili 15 denárov na set, čo zase pozostávalo zo 4 hier.

Z dôvodu výslovnosti sa hodnota 45 zmenila na 40. Druhá teória sa týka pôvodných štyroch riadkov bezat rovnobežne so sieťou. Po získaní každého získaného bodu bol hráč povolený o jednu líniu dopredu.

Čiary boli umiestnené v 15 a 10 palcových intervaloch. Celá tenisová hra sa nazýva zápas, ktorý sa skladá zo setov a zápasov. (V tenise je to pre neznalých často zavádzajúce, pretože vyhratý zápas sa nerovná víťazstvu).

Kto vyhral prvé dva sety, ten je víťazom. Sada vyhrá, keď hráč: V hre je počet 0, 15, 30, 40. Hra je vyhraná, keď hráč môže získať ďalší bod po dosiahnutí 40 bodov.

Ak je skóre 40:40 (dvojka), musí sa hra vyhrávať s dvojbodovým odstupom. Ak podávajúci hráč boduje pri prvom podaní, je dorovnaný „Advantage Up“ a ak spiatočný hráč získa bod , je to „Výhoda späť“. Prvý hráč, ktorý je v počítaní označený ako prvý, začína podaním z pravej strany (0: 0). Keď je bod vyhraný (15: 0), podáva sa z ľavej strany ... Vyhrá nerozhodný brejk sa počíta iba ako jeden vyhratý zápas (od 6: 6 do 7: 6 alebo 6: 7), ale za stavu 6: 6 je to rozhodujúce pre súpravu.

Začína sa na 0: 0 a každý získaný bod sa nepočíta ako v hre 15, ale iba 1. Hráč, ktorý najskôr dosiahne 7 bodov s minimálne 2 bodovým odstupom, vyhráva set. Možné výsledky (7: 0,… 7: 5.

8: 6, 9: 7.). Pretože v tenise má podávajúci hráč výhodu, hráč 1 podáva iba jednu rozohrávku, potom striedavo dvakrát. Na začiatku nerozhodného stavu má právo na podanie hráč, ktorý v predchádzajúcej hre prepadol.

Po 6 odohraných bodoch (napr. 5: 1, 4: 2.) Prebehne zmena strany bez prestávky. Pri každom nerovnomernom skóre v sete sa strana mení s prestávkou.

Za stavu (1: 0) sa v každej sade mení bez prerušenia. Hráč má loptu, keď môže vyhrať zápas s ďalším bodom. Setball sa dáva hráčovi, ktorý vyhrá set s ďalším bodom, a ak hráč môže vyhrať celý zápas s nasledujúcou rally, nazýva sa mečbal.

Ak má hráč možnosť vyhrať zápas s nasledujúcou rally, nazýva sa to bod zlomu. Ak sa mu to podarí, nazýva sa to prestávka.

• Vyhralo 6 zápasov a súper vyhral najviac 4 zápasy.

(6:0, 6:1, 6:2, 6:3, 6:4)

• Za stavu 5: 5 sa hra predĺži na 7. (7: 5)
  • Za stavu 6: 6 rozhoduje nerozhodný výsledok. (7: 6)

patria k základným úderom v tenise:

• forhend
  • backhand
  • príplatok
  • volej
  • maslovej gule

Tenisový kurt je rozdelený sieťou na dva rovnako veľké obdĺžniky.

Dĺžka kurtu je 78 stôp (23.77 m) od jednej základnej čiary k druhej. Šírka dvojitého kurtu je 36 stôp (10.97 m) a 27 stôp (8.23 m) pre jediný kurt. Čiary nárazu (hovorovo nazývané tee lines) prebiehajú z oboch strán rovnobežne so sieťou vo vzdialenosti 21 m.

Stredová čiara služby vedie v pravom uhle k servisnej čiare až po sieť. Rozdeľuje T-pole na dva rovnako veľké obdĺžniky, nárazové polia. Sieť má výšku 3 stopy (0.914 m) v strede a 3.5 stopy (1.07 m) pri stĺpoch.

Plocha medzi základnou čiarou a plotom je dlhá 18 m - 21 m. tenis. Tenis sa hrá na rôznych povrchoch.

Medzi najbežnejšie patria: piesok (francúzsky otvorený), tráva (Wimbledon), tvrdý povrch (us- otvorený), odrazové eso (austrálsky - otvorený). ďalej granulát, koberec, umelá tráva.